User Tools

Site Tools


ebroker

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Next revision
Previous revision
Last revision Both sides next revision
ebroker [2020-04-23 06:08:33]
127.0.0.1 external edit
ebroker [2021-04-17 19:57:40]
jenda [DEGIRO]
Line 1: Line 1:
 ====== Investování ====== ====== Investování ======
 +
 +(psáno v létě 2018, pozdější edity jsou explicitně označeny)
  
 tl;dr nakoupit co největší ETF a držet je donekonečna tl;dr nakoupit co největší ETF a držet je donekonečna
Line 73: Line 75:
  
 Především pro mě překvapivé pozorování je, že to neselhalo při krizích. Ani v roce 2008, ani při prasknutí dotcom bubliny, dokonce ani v roce 1929. Krize trvaly ve skutečnosti jenom pár let a pro zmíněná 3-4 % ročně vlastně děláme averaging 25-33 let. Překvapivě nejhůře se tomu dařilo pro začátky kolem 1965, a to kvůli [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Nixon_shock|definitivnímu opuštění zlatého standardu]] a následné hyperinflaci (a my vybíráme inflation-adjusted),​ takže byste na tom s držením hotovosti byli ještě mnohem hůř. Především pro mě překvapivé pozorování je, že to neselhalo při krizích. Ani v roce 2008, ani při prasknutí dotcom bubliny, dokonce ani v roce 1929. Krize trvaly ve skutečnosti jenom pár let a pro zmíněná 3-4 % ročně vlastně děláme averaging 25-33 let. Překvapivě nejhůře se tomu dařilo pro začátky kolem 1965, a to kvůli [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Nixon_shock|definitivnímu opuštění zlatého standardu]] a následné hyperinflaci (a my vybíráme inflation-adjusted),​ takže byste na tom s držením hotovosti byli ještě mnohem hůř.
 +
 +Edit 2020 k té dotcom bublině: [[https://​www.reddit.com/​r/​financialindependence/​comments/​fjnm06/​year_2000_retirees_a_coronavirus_update/​|1]],​ [[https://​www.reddit.com/​r/​financialindependence/​comments/​eik9f3/​retired_in_2000_congratulations_on_surviving/​|2]] -- vyznačuje se tím, že tam byla krátce trvající extrémní špička, a pokud jste popsané provedli přímo na ní, tak jste failnuli. Ponaučení:​ neodcházet do důchodu při „jé je špička, teď mi budou 4% stačit“ a dělat dollar cost averaging jak píšu dále (což asi stejně děláte, protože peníze typicky vyděláváte postupně)
  
 Při porovnávání rizika je důležité uvědomit si, že těchto 99/80 % nelze porovnávat oproti nějakým 100 %, protože jistotu nemáme nikdy. Kromě již zmíněného že počítáme inflation-adjusted jde hlavně o to, že bylo několik měnových reforem, na Kypru lidem znárodnili část vkladů, i v té svobodné américe [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Executive_Order_6102|znárodnili třeba zlato]] a že občas dojde k destrukci nemovitosti bylo již zmíněno. Při porovnávání rizika je důležité uvědomit si, že těchto 99/80 % nelze porovnávat oproti nějakým 100 %, protože jistotu nemáme nikdy. Kromě již zmíněného že počítáme inflation-adjusted jde hlavně o to, že bylo několik měnových reforem, na Kypru lidem znárodnili část vkladů, i v té svobodné américe [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Executive_Order_6102|znárodnili třeba zlato]] a že občas dojde k destrukci nemovitosti bylo již zmíněno.
Line 84: Line 88:
   - Tahle věc se stává fakt populární (jednak protože o tom lidi čtou na webu, jednak různé státy opouštějí státem garantovaný důchod a penzijní fondy hádejte co dělají… tohle), takže teď všichni nakoupí všechno a časem to budou chtít prodat a celé to crashne. To je mrzuté.   - Tahle věc se stává fakt populární (jednak protože o tom lidi čtou na webu, jednak různé státy opouštějí státem garantovaný důchod a penzijní fondy hádejte co dělají… tohle), takže teď všichni nakoupí všechno a časem to budou chtít prodat a celé to crashne. To je mrzuté.
   - Růst trhu je poslední dobou hnán nepříčetným konzumem, každý chce mít nejnovější ajfón, největší auto a barák v satelitu, spálit nejvíc dinosaurů, lítat po světě letadlem, a megakorporacemi vysávajícími pochybnými technikami BFUčka. Pokud by lidé hromadně přijali myšlenky z [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Template:​Simple_living|1]] [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Template:​Anti-consumerism|2]] [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Template:​Sustainability|3]] (pravděpodobnost čehož může zvýšit diskuze o/zavedení [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Basic_income|UBI]]),​ tohle zkolabuje. Takový scénář mi ovšem přijde natolik pozitivní, že by mi přijít o tyhle prachy nevadilo.   - Růst trhu je poslední dobou hnán nepříčetným konzumem, každý chce mít nejnovější ajfón, největší auto a barák v satelitu, spálit nejvíc dinosaurů, lítat po světě letadlem, a megakorporacemi vysávajícími pochybnými technikami BFUčka. Pokud by lidé hromadně přijali myšlenky z [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Template:​Simple_living|1]] [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Template:​Anti-consumerism|2]] [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Template:​Sustainability|3]] (pravděpodobnost čehož může zvýšit diskuze o/zavedení [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Basic_income|UBI]]),​ tohle zkolabuje. Takový scénář mi ovšem přijde natolik pozitivní, že by mi přijít o tyhle prachy nevadilo.
-  - Uvedené počítáme v USD, ale pro život v ČR by nás zajímaly koruny. Tam nejsou historická data, protože většinu minulého století nebyla místní měna za dolar volně směnitelná,​ takže asi je potřeba věřit, že se to nějak extrémně nerozbije tím špatným způsobem. Nicméně byť počítáme trh v dolarech, ty společnosti za tím jsou světové a mají kontrakty uzavřené ve všemožných měnách v různých zemích, takže při oslabování dolaru jejich hodnota vyjádřená v dolarech roste a naopak. Minimálně krátkodobé výkyvy to vyrovná.+  - Uvedené počítáme v USD, ale pro život v ČR by nás zajímaly koruny. Tam nejsou historická data, protože většinu minulého století nebyla místní měna za dolar volně směnitelná,​ takže asi je potřeba věřit, že se to nějak extrémně nerozbije tím špatným způsobem. Nicméně byť počítáme trh v dolarech, ty společnosti za tím jsou světové a mají kontrakty uzavřené ve všemožných měnách v různých zemích, takže při oslabování dolaru jejich hodnota vyjádřená v dolarech roste a naopak. Minimálně krátkodobé výkyvy to vyrovná. Dodatek 2020: ještě mě napadlo, že minimálně část vaší spotřeby stejně závisí na dolarech - typicky elektronika se importuje a platí se dolarama. Takže alespoň takovou část stojí za to mít v dolarech.
   - Trump znárodní akcie firem na území USA cizím držitelům nebo místní vláda znárodní akcie zahraničních firem držené občany.   - Trump znárodní akcie firem na území USA cizím držitelům nebo místní vláda znárodní akcie zahraničních firem držené občany.
  
Line 96: Line 100:
  
   * Doufám, že bylo dostatečně jasné, že model fakt nezahrnuje chování „sakra, začala krize, už tomu nevěřím, honem to prodám“ a „hmm, je po krizi, vyrostlo to, tak já to zase koupím“.   * Doufám, že bylo dostatečně jasné, že model fakt nezahrnuje chování „sakra, začala krize, už tomu nevěřím, honem to prodám“ a „hmm, je po krizi, vyrostlo to, tak já to zase koupím“.
 +    * [[https://​www.reddit.com/​r/​financialindependence/​comments/​ficm8c/​my_psychology_as_an_investor/​|Tady]] a [[https://​old.reddit.com/​r/​financialindependence/​comments/​imoao6/​confession_i_panicked_it_cost_me_a_lot_dont_let/​|tady]] jsou aktuální odstrašující případy jak to nedělat.
  
 ==== Odkazy ==== ==== Odkazy ====
Line 108: Line 113:
   * https://​www.investspy.com/​   * https://​www.investspy.com/​
   * http://​www.mrmoneymustache.com/​   * http://​www.mrmoneymustache.com/​
 +  * https://​www.reddit.com/​r/​financialindependence
  
 ===== Praktická realizace ===== ===== Praktická realizace =====
Line 134: Line 140:
   * VXF, 0.08   * VXF, 0.08
   * VOO, 0.04   * VOO, 0.04
 +  * To bylo všechno jen USA. Asi je rozumnější mít expozici celosvětovou,​ hlavně když nežijete v US. Takže VXUS, který trackuje cca. všechny non-US společnosti. Vanguard vydal nějaké memo kde řeší, kolik by měl mít člověk non-US, bylo to relativně placaté a vypadalo to, že kolem 20-35% to funguje rozumně.
  
 [[https://​investor.vanguard.com/​etf/​profile/​overview/​VTI/​portfolio-holdings|Pro představu jak může vypadat takový gigantický fond s 4000 společnostmi]] [[https://​investor.vanguard.com/​etf/​profile/​overview/​VTI/​portfolio-holdings|Pro představu jak může vypadat takový gigantický fond s 4000 společnostmi]]
Line 139: Line 146:
 Protip: Pokud zkoumáte něco na motivy „kolik bych měl, kdybych tohle udělal před X lety“, nestačí se podívat na graf ceny na Yahoo Finance, ale je potřeba k tomu přičíst dividendy (zdaněné 15 %). Protip: Pokud zkoumáte něco na motivy „kolik bych měl, kdybych tohle udělal před X lety“, nestačí se podívat na graf ceny na Yahoo Finance, ale je potřeba k tomu přičíst dividendy (zdaněné 15 %).
  
-===== Konkurenční brokeři =====+===== Konkurenční brokeři ​(průběžně aktualizováno) ​===== 
 + 
 +==== Fio ====
  
 Fio má následující problémy: Fio má následující problémy:
Line 146: Line 155:
   * V podmínkách [[https://​forum.root.cz/​index.php?​topic=18830.msg271060#​msg271060|mají]] nepesíkaté ustanovení,​ že vám můžou prachy sebrat na započtení libovolné pohledávky kterou někde sehnali.   * V podmínkách [[https://​forum.root.cz/​index.php?​topic=18830.msg271060#​msg271060|mají]] nepesíkaté ustanovení,​ že vám můžou prachy sebrat na započtení libovolné pohledávky kterou někde sehnali.
  
-Podívejme ​se ke konkurenci v ČRtřeba na Patria-Direct:+Bohužel ​se ukážeže jinde to není lepší. 
 + 
 +==== Patria ​==== 
 + 
 +[[https://​www.patria-finance.cz/​cenik|ceník]]: 
   * Poplatek 15 USD za obchod   * Poplatek 15 USD za obchod
-  * Poplatek za evidenci ​papyrů ​0.12% + 0.03 USD/papyr p.a.+  * Poplatek za evidenci ​CP 0.12% + 0.03 USD/papír ​p.a. 
 +    * Pro příklad portfolio v hodnotě 1 milion Kč složené rovnoměrně ze 43 SPY + 85 VTI + 278 VXUS tak bude stát  1500 Kč ročně na poplatcích
   * Měnová konverze 1.5 % + spread, vklad z cizí banky 180 Kč + random poplatek ČSOB   * Měnová konverze 1.5 % + spread, vklad z cizí banky 180 Kč + random poplatek ČSOB
 ...wtf ...wtf
  
-A do zahraničí,​ třeba poslední dobou populární ​DEGIRO:+==== DEGIRO ​==== 
   * Poplatky skutečně zanedbatelné,​ což je ovšem vykoupeno tím, že   * Poplatky skutečně zanedbatelné,​ což je ovšem vykoupeno tím, že
   * [[https://​www.degiro.cz/​helpcenter/​faq/​jak-se-st-t-klientem-/​972#​924/​jak-je-rozd-l-mezi-ty-basic-a-custody|nakoupené prostředky nevlastníte,​ ale dáváte jim z nich aktuálně 30 % k dispozici aby s nimi mohli shortovat!!!]]   * [[https://​www.degiro.cz/​helpcenter/​faq/​jak-se-st-t-klientem-/​972#​924/​jak-je-rozd-l-mezi-ty-basic-a-custody|nakoupené prostředky nevlastníte,​ ale dáváte jim z nich aktuálně 30 % k dispozici aby s nimi mohli shortovat!!!]]
 +    * aktualizace 2020-09-28: „Společnost DEGIRO nebude půjčovat více než 30% vaší pozice ani vaše dvě největší pozice.“ -- tj. pokud máte všechno ve dvou ETFkách (řekněme USA a svět), tak jste v pohodě :)
   * Z tohoto se dá vykoupit za cenu platby 1 € + 3 %/max. 10 % z dividend, takže pro small-scale investory poněkud zásek   * Z tohoto se dá vykoupit za cenu platby 1 € + 3 %/max. 10 % z dividend, takže pro small-scale investory poněkud zásek
-  * Diletanti a spousta dalšího WTF [[http://​forum.finexpert.e15.cz/​viewtopic.php?​p=10817381#​p10817381|1]],​ [[http://​forum.finexpert.e15.cz/​viewtopic.php?​f=312&​t=1277640&​start=30|2]]+  * Diletanti a spousta dalšího WTF [[http://​forum.finexpert.e15.cz/​viewtopic.php?​p=10817381#​p10817381|1]],​ [[http://​forum.finexpert.e15.cz/​viewtopic.php?​f=312&​t=1277640&​start=30|2]] ​(a „vybírat lze pouze v CZK“)
  
-LYNX/IB: poplatky nejsou zas takové terno (5 USD za obchod) a podepisujete ​následující perly:+2020-09 jsem si to teda založil. Poslal jsem tam CZK, směna na EUR proběhne výhodně do druhého dne automaticky (pozor, už před směnou se to tváří, že je směněno, ale nákup selže). Protože nejdou kupovat americké věci, koupil jsem pro začátek ISIN IE00BK5BQT80 (Vanguard celosvětový (opravdu celosvětový,​ pozor, že některé jsou "MSCI World" a to jsou jenom rozvinuté země) akumulační (protože mi někdo poradil že se tak nedaní dividendy)). Zatím to vypadá, že to proběhlo a funguje. Vybrat jsem ještě nezkoušel. 
 + 
 +Od dubna 2021 je ten fond v [[https://​www.degiro.cz/​data/​pdf/​cs/​seznam-ETF-bez-poplatku.pdf|seznamu fondů bez poplatků]]. 
 +==== LYNX/Interactive Brokers ==== 
 + 
 +Poplatky přiměřené ​5 USD/obchod 
 + 
 +Podepisujete ​následující perly:
  
 > 17. Suspicious Activity > 17. Suspicious Activity
Line 170: Line 194:
 > • ALL PARTIES TO THIS AGREEMENT ARE GIVING UP THE RIGHT TO SUE EACH OTHER IN COURT, INCLUDING THE RIGHT TO A TRIAL BY JURY, EX- CEPT AS PROVIDED BY THE RULES OF THE ARBITRATION FORUM IN WHICH A CLAIM IS FILED. ​ > • ALL PARTIES TO THIS AGREEMENT ARE GIVING UP THE RIGHT TO SUE EACH OTHER IN COURT, INCLUDING THE RIGHT TO A TRIAL BY JURY, EX- CEPT AS PROVIDED BY THE RULES OF THE ARBITRATION FORUM IN WHICH A CLAIM IS FILED. ​
  
-Registrace je pain, heslo pošlou plaintextovým mailem a než lze změnit, musí se tam poslat prachy, má to dvě rozhraní - web se strašlivým UX a desktopového klienta v Javě, [[https://​www.lynxbroker.cz/​vzdelavani/​jak-i-nadale-obchodovat-us-etf/​|také zakázali přímo obchodovat americká ETF]]. Navíc tam nejdou poslat USD přímo ze směnárny/​Fio USD účtu, ale jejich kurzy jsou naštěstí jen mírně nevýhodné,​ není to tak strašné jako Fio. (ale platí se myslím 200 Kč za směnu) Výběr peněz na účet lze dělat jednou měsíčně bez poplatku, každý další za 300 Kč.+Registrace je pain, heslo pošlou plaintextovým mailem a než lze změnit, musí se tam poslat prachy, má to dvě rozhraní - web se strašlivým UX a desktopového klienta v Javě, [[https://​www.lynxbroker.cz/​vzdelavani/​jak-i-nadale-obchodovat-us-etf/​|také zakázali přímo obchodovat americká ETF]] a alternativy mají nejasně vyřešené vyplácení dividend. Navíc tam nejdou poslat USD přímo ze směnárny/​Fio USD účtu, ale jejich kurzy jsou naštěstí jen mírně nevýhodné,​ není to tak strašné jako Fio. (ale platí se myslím 200 Kč za směnu) Výběr peněz na účet lze dělat jednou měsíčně bez poplatku, každý další za 300 Kč. 
 + 
 +2018-11 jsem si to založil a koupil jsem SPY5. Pak jsem zkusil vybrat, prošlo to. Pak jsem dokoupil IE00BK5BQT80. Jako funguje to, ale UI je naprostá katastrofa. 
 + 
 +2021-02: migrace na Interactive Brokers Ireland. Účet pro deposit je německý, možná přidají další pozdějí. Zatím jsem to neřešil a nakupuju jinde. https://​www.lynxbroker.cz/​podpora/​jak-vlozit-penize-na-ucet/:​ „Vklady v CZK jsou posílány do Německa. Vaše banka Vám může naúčtovat poplatek za odchozí zahraniční platbu nebo za využití korespondenční banky. Na otevření účtu pro CZK v ČR pracujeme, bohužel nemáme informace kdy a jestli se tak stane.“ 
 +==== etoro ==== 
 + 
 +[[https://​www.etoro.com/​cs-cz/​customer-service/​help/​1505741802/​jak-velk%C3%A1-da%C5%88-se-ode%C4%8D%C3%ADt%C3%A1-z-m%C3%BDch-dividend/​|Dividendy daní 30% a nejde s tím nic dělat]] ([[https://​www.moneyo.cz/​etoro/#​comment-4810988048|diskuze]]). Z generického ETF portfolia prej vyteče tak 1.5-2% dividend, a když tady se z nich sežere na daních dalších 15%, tak to máme z milionu tak 3 tisíce. 
 + 
 +==== ETX Capital ==== 
 + 
 +Zaboha jsem tam nevykoukal jestli vůbec umí obchodovat normální akcie a ne CFD. Psal jsem jejich agentovi (potkal jsem je tak, že mi volal opruzující obvolávač) a neodpověděl a od té doby nevolal, takže to asi fakt nejde. Jako poplatek se dává spread, který je 0.1%, takže třeba pro obchody za 100k to vyjde na stovku, což docela jde. USD z Fio tam prý poslat jdou. 
 + 
 +==== Expobank / NEO účet ==== 
 + 
 +„ETF, zahraniční akcie“ „0,55 %, min. 1.500,- CZK“ a „Servisní poplatek“ „0,3 % p.a.“. 
  
 srsly, to jako fakt neexistuje normální broker/​banka?​! srsly, to jako fakt neexistuje normální broker/​banka?​!
 +
ebroker.txt · Last modified: 2021-06-23 14:32:29 by jenda